לוגו תובנות

תקשורת בין אישית- תובנות ההקשבה

אתה נמצא פה: councilway – תובנות >> זוגיות >> חינוך >> עסקים >> קהילה >> תקשורת בין אישית- תובנות ההקשבה

12/12/2011

אין תגובות

אהבת ? שתף עכשיו!

כמה פעמים שאלת את הילד שלך איך היה בגן, בית ספר ושמעת את התשובה המפורטת כיף…לא זוכר…ככה… בסדר התשובות האלה ותרגול שאני חייה דרכו דרך מעגל הקשבה הביאו אותי להסתכל פנימה ולחשוב מתי לאחרונה שיתפתי אותם איך היה לי היום שלי ומה עבר עלי? באחד הימים בהם חזרתי מהעבודה יצאנו לטיול ברגל, התינוק שלנו שמתרוצץ בעגלה ושניהם אחד מכל צד אחרי ששאלתי אותם כרגיל מה שלומכם איך היה לכם היום ומה עשיתם? במספר ורסיות ונסיונות לקבל תשובה ללא הצלחה החלטתי לנסות משהו אחר.
סיפרתי להם סיפור שקרה לי בבוקר: קולגה לעבודה שאנחנו בקשר טלפוני כבר מספר שבועות אך בעצם לא פגשתי פנים אל פנים והיום פגשתי אותו לראשונה. לפני שפגשתי אותו הדמות שלו הייתה קיימת בדמיון שלי  וממש ידעתי  איך הוא נראה, צבע וצורת השיער שלו, גובה, מבנה גוף ועוד וכשפגשתי אותו נדהמתי לגלות שהוא היה ההיפך לחלוטין ממה שציפיתי …. איך שסיימתי את הסיפור הבת שלי סיפרה על סיפור ההיפך שקרה לה עם ספר וסרט שראתה …וכך נוצר לו דיאלוג ממקום אחר.

נושא סיפור הסיפורים בעולמנו הולך ומתמעט, ריבוי הגירויים והעיסוקים שלנו לא הותיר לנו הרבה פנאי ואו פניות לשתף את הילדים שלנו בסיפורים שעוברים עלינו ועל ידי כך בעצם ללמד אותם כיצד ואיך לספר.
דרך מעגל הקשבה היא דרך תקשורת המבוססת על תרבויות שבטיות, כשהמקור לפיו אנו מתרגלים היום פגש ג'ק צימרמן אצל האינדיאנים מעבודה איתם לפני שלושים שנה מלמידה במהלך השנים עולה כי דרך תקשורת זו קיימת במיתולוגיה היוונית בניסיון לפתור את המחלוקת בין אכילס לאגאמנון(הכעס של אכילס : האליאדה של הומר"). והן ביהדות כאשר שלמה המלך החכם באדם מהי האיכות הייחודית שיוחסה לו? היה לו לב רואה ושומע.
התבוננות ותרגול בדרך מעגל הקשבה הוא השער להגברת ווליום ההקשבה פנימה וכתוצאה מכך שינוי דרך ההקשבה החוצה לעולם. כאשר אנחנו שותפים למעגל הקשבה אנו מקשיבים כמו ילד ששומע לראשונה סיפור וחווה אותו בכל חושיו, או כאם המקשיבה למילים הראשונות של התינוק שלה. ככל שאנחנו מתרגילם באופן קבוע את דרך זו אנחנו לומדים להקשיב ולפתח תגובתיות ממקום אחר, בלי להיות מושפעים מהעמדות והדפוסים הקבועים שלנו. אנחנו מקבלים הזדמנות להתבונן ולראות את הסיפור האמיתי של מי שעומד מולנו ללא שיפוטיות.
תרגול מעגל הקשבה החל  בבית הספר "אור הלב"  שהיה בית ספר עם תלמידים מתרבויות ועדות שונות בשנות השמונים באוהי שליד לוס אנג'לס וכאשר החלו לבוא אורחים למעגל לראות את הקסם שקורה בין הילדים, הסבירו לו הילדים שהם יושבים במעגל ורק מי שחפץ הדיבור בידו מורשה לדבר. כששאל האורח מה החוקים של המעגל, ביקש צימרמן מהילדים, בני 6 עד 17, להסביר לו. הם אמרו ארבעה דברים, מאוחר יותר קרא להם צימרמן ארבע כוונות המעגל, כאשר הם כוונות ולא חוקים שגם אם לא מצליחים כל הזמן לעמוד בהם זה בסדר..הפשטות והמורכבות של הכוונות כאחד הם משהו שעד היום אני ממשיכה לתרגל וללמוד:
לדבר מהלב – להיות כן ואמיתי, להיות אכפתי בקשר למה שאתה אומר.
להקשיב מהלב – כששאל האורח למה הכוונה, ענו הילדים: "שהאוזניים שלך יהיו יותר קרובות ללב מאשר לראש."
לדבר באופן ספונטני – כשחפץ הדיבור מגיע אליך תראה איזה סיפור רוצה לבוא למעגל
לדבר בהתאמה באופן רזה – לדבר  באופן  מדויק, בלי לחזור על הדברים, לחשוב מה המילים תורמות לך, למעגל, לקהילה.
עיקרון חשוב נוסף הוא לא מגיבים בזמן שאדם מדבר, התגובה היחידה שניתן להשתמש בה היא "הו" מילת הסכמה שפירושה באינדיאנית "אני מוסיף את הקול שלי לשלך". עיקרון נוסף ששבה אותי בדרך המעגל הוא שלא חייבים לדבר במעגל, זו אחת הדרכים לשתף, אפשר גם רק להחזיק בחפץ הדיבור לפחות מספר שניות ולו רק על מנת לחוש לרגע את תחושת הנוכחות ולהעביר הלאה.
עדיף לדבר בגוף ראשון  (I Messages) ולא לברוח ל"אתם יודעים איך זה כש…". עדיף גם להשתדל להגיד מה אני מרגישה באותו רגע, או מה חשתי ברגע נתון כלשהו, בלי שיפוטיות ובלי בריחה שכלתנית.
בתהליך הלמידה והעבודה עם המעגל כמנחה המעגל גרם לי בתחילתו  להבין כמה לא הקשבתי לבן הזוג שלי ביומיום אלא לתסריטים שלי יש בראש על מה ואיך הוא צריך להיות ומה הוא צריך לעשות ובכלל לא להיות מסוגלת לראות ולהבין שיש דרך אחרת לפרש את המציאת ולהתנהג לפיה וגם היא עובדת לפעמים, לא תמיד כמובן!… דבר נוסף אותו קיבלתי הוא יצירת הקשבה פנימה. קיבלתי אפשרות לעשות מעגל עם כל הגליות שנמצאות בתוכי, זאת שאומרת – 'את מצוינת', זאת שאומרת 'את על הפנים', המקל עובר ביניהן ובכל רגע נתון הוא יכול להיות אצל מישהי אחת, ויש לי אפשרות לדעת מתי הן עומדות בכוונות של המעגל הפנימי, מתי שמענו כבר את הסיפור הזה והוא לא ספונטני, מתי תסיימי כבר. במעגל הזה גלית הגדולה והקטנה נמצאות באותו גובה, לכולן יש אותו משקל והן לא שופטות אחת את השנייה, כולן נכונות, גם גלית שמפחדת."
המעגל אפשרי מעבודה פנימית עם המעגל הפנימי דרך תרגול יחודי זוגי הנקרא "בשר ורוח",ובעבודה קבוצתית של צוות, ארגון או כל מקום בו נערכת אינטאקציה בין אנשים תובנות הוקם מתוך הבנה ורצון להעביר את דרך תרגול וחיים זו מעבודה עצמית זוגיות משפחתית ליצירת תקשורת ומרחב אחר.
ssri increased libidofluoxetine hcl 10mg capsulefluoxetine prescribing informationfluoxetine and alcohol effects
Section 1981 bars race do homework online discrimination in the making and enforcement of contracts, which include employment relationships

השאר תגובה